İçerik İletişimi Ajansı’na Kimin İhtiyacı olur?

İçerik iletişimi ajansına kimin ihtiyacı olur?

İletişim ve pazarlamaya kimin gereksinimi yok, acaba? Yine de işi profesyonel açıdan ele alırsak, içerik iletişimi ajanslarını, kapsamlı pazarlama ve tanıtım işi yapan reklam ajanslarından ayıran bazı farklar vardır. İçerik iletişimi ajansları, geniş bir kitleyi hedefleyen işlerden ziyade belirli iş segmentlerini veya iş toplulukları arasındaki çapraz ilişkileri hedefleyen ve içerik üretimlerindeki çeşitlilik ve uzmanlıkla diğerlerinden ayrışan kurumlardır. Bu açıdan baktığımızda pazarlama ve tanıtım işi yapan ajansların rakibi değil onların tamamlayıcısı olacak şekilde konumlanırlar.

Bu pazarın kavramsal yaklaşımını oluşturmaya çalışan Content Marketing Institute, içerik pazarlama (content marketing) hizmetlerinden kimlerin faydalanmak isteyebileceğini şöyle açıklamış:

  1. Henüz yolun başında olan ve esnek pazarlama araçlarına gereksinim duyan girişimler

Çiçeği burnunda bir girişim olarak herhangi bir iş planı, logo, web sitesi ve buna benzer konular üzerinde çalışıyor olabilirsiniz. Tam zamanlı çalışanlara ihtiyacınız var ve işinizi destekleyecek kişilerden fon arayışı içindesiniz. Tam bu noktada kendinizi ve işinizi anlatabilecek içeriklere gereksiniminiz olabilir. Yenilikçilik adı üstünde yeni işler yapmaktır. İşinizi anlayıp bunu ifade düzgün ve etkili ifade edecek içerik iş ortaklarına ihtiyacınız var. İçerik iletişimi ajansınız, sizin adınıza bu içerik üzerinden online pazarlama stratejinizi kurgular ve uygulamanızda size katkı sağlar. İş ortağınız odaklandığınız iş sorunlarını ve girişiminizi, muhatabınız karşısında daha iyi tarif edecek, başarı öyküleri, örnek vakalar, blog içerikleri, föyler ve whitepaper’larla örülmüş doğru bir içerik politikası, taleplerinizi çok daha hızlı ve etkili aktarmanıza yarayacaktır.

  1. Yetersiz iç kaynaklara sahip daha büyük kurumlar

Şirketiniz yeni değil ve pazarlama stratejileri konusunda da tatmin edici çalışmalar yapıyor. Ancak bir sorun var: Çok fazla hizmet ve ürünle uğraşırken bunların içeriklerini üretebilecek nitelikte insan kaynağınız yok veya içerideki kaynaklarınızı kendi iş tanımlarına uygun ve verimliliği yüksek işlerde kullanmak zorundasınız. Öte yandan ürün ya da hizmetlerinizi, yeni girişimlerinizi müşterilerinize tam anlamıyla ulaştıramadığınızı da hissediyorsunuz. İşte bu noktada bir içerik iletişimi ajansının sizin için yapabileceği birçok şey var.

İçerik iletişimi ajansı, içerideki pazarlama ekibinizle birlikte bir içerik takvimi üzerinden ve yöneticilerinizin gündemleri doğrultusunda pazarlama iletişiminizi ya da kurumsal iletişiminizi güçlendirecek içerikler yaratabilir. Kurum sözcünüzün ve konusunun uzmanı olan diğer çalışanlarınızın da talepleri ve katılımları ile bu süreç çok daha verimli çıktılar üretebilir. Potansiyel müşterileri hedefleyen kampanyalarınıza destek olacak bu içerik performansında özellikle bir üst düzey yöneticinin liderlik yapıyor olması işlerin hızlı ilerlemesi açısından önemlidir. Genel bir içerik planıyla başlayan bu tür işbirlikleri, birkaç ay içinde profesyonellerin desteğiyle son derece etkili sonuçlar verir. Böylece bu hizmeti satın alan kurumlar, kendi kaynaklarını daha doğru kullanma imkanı bulurken, içerik konusunda hizmet veren ajanslar da sektörün ve kurumun gereksinimlerini daha iyi anlama ve yönetme olanağına kavuşur.

  1. Kurum çalışanlarının sürekli değişmesi ve özel durumlar

Sosyal mecralarda yaşanan kesintisiz içerik akışı, pazarlama yöneticilerinin zamanla yarışmalarını zorunlu kılıyor. Ancak bazen bir çalışanın sağlık sorunları ya da görev değişiklikleri, mevcut akışta ciddi bir kesinti anlamına gelebilir. Özellikle büyük bir kampanya ya da periyodik yürütülmesi gereken pazarlama etkinliklerinde online kanalların sürekli beslenmesi önemlidir ve kesinti yanlış izlenimler oluşturabilir, kampanyanın etkisini azaltabilir. Böyle durumlarda içerik iletişimi ajansı, dönemsel gereksinimlerini giderebilir, kesintisiz bir şekilde pazarlama iletişimini yürütmenizi sağlayabilir.

  1. Sektörel itibarını yönetmek isteyen iş profesyonelleri

CEO, danışman, kıdemli uzman niteliğinde birçok insan kendi sektörünün önde gelen profilleri arasında yer alır ve onların sahip olduğu birikim, birçok yönetici ve sektörün tamamı için son derece değerlidir. İçerik iletişiminin bir boyutu da sektörel anlamda fikir liderliğini öne çıkarmak, bu alandaki kişilerin itibarını ve ününü sürekli kılmaktır. Profesyonellerin birçoğunun kendi bloglarını yönetmek, forumlara katılmak için yeterli zamanı yoktur. İçerik iletişimciler, bu anlamda profesyonellerle birlikte kişisel bir iletişim stratejisinin çerçevesini belirleyerek onlar adına içerik üretimi ve paylaşımını sürdürebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu tarz iletişimde otomatik pilota bağlamanın pek mümkün olmamasıdır. Geniş bir izleyici kitlesi karşısında ve sorumlulukla yürütülecek olan iletişimin bir gizlililk anlaşmasıyla da güvence altına alınması iyi olur. İçerik iletişimi ajansıyla belirlenecek temel mesajlar üzerinden yürütülecek içerik iletişiminin çerçevesi, ilgili kişiyle yapılacak dönemsel toplantılarla güncellenebilir.

  1. İçerik üretmeye içeride kaynak ayıramayan pazarlama ve reklam ajansları

İşinde son derece iyi, saygın ve nitelikli bir pazarlama ajansı olabilirsiniz. Ancak bu sizin içerik üretiminde de uzman olmanızı gerektirmez. Dahası kreatif işlere ayırdığınız zamanı buna ayırmak istemeyebilirsiniz. Ancak yine de çeşitli sektörlerden ve endüstrilerden müşterileriniz sizden içerik talep etmekte, sosyal medya gerçeği, kampanyalarınızın önemli bir kısmında içerik kullanımını zorunlu kılmaktadır. Böyle durumlarda bir içerik iletişimi ajansından sözleşmeli olarak hizmet alabilirsiniz. White labeling denilen süreçle içerikleri kendi işinize entegre edebilir, müşteriniz karşısında tek yüz olarak konuşabilirsiniz.

  www.icerikfabrikasi.com