Reklam duayenlerinin yetiştiği bir ajans

Süheyl Gürbaşkan, hayatı boyunca özellikle reklamın Türkiye’de ciddi bir meslek alanı olarak kabul görmesi ve televizyon reklamlarının ülkemizde yayılması için yoğun çaba gösterdi.

Günümüz reklam duayenlerinin çoğunun yetiştiği veya bir şekilde yollarının geçtiği İstanbul Reklam, bugün kendi adıyla belki yaşamıyor fakat birçok ajans içerisinde yetiştirdiği öğrencileriyle, dönemine göre büyük bir vizyon sahibi olmasıyla bir ekol olarak varlığını hissettiriyor.

Süheyl Gürbaşkan’ın hayatı, geride aynı anda tüm Türkiye’nin bankalarına reklam hizmeti sunma şansı elde etmiş, sayısı binleri bulan müşteri portföyüne sahip, dönemin uluslararası ajanslarının bile kıskanarak baktığı bir sistem ve altyapıyla iz bırakmış bir İstanbul Reklam gerçeği barındırıyor.

Tek göz odada başlayan başarı hikayesi
İstanbul Reklam, 1959 yılında Sühey Gürbaşkan tarafından, İstanbul Cağaloğlu’nda kuruldu. İstanbul ve Paris’te Hukuk eğitimi alan Gürbaşkan, askerlik görevi bitmek üzereyken hem o dönem kürsü sıkışıklığı nedeniyle üniversiteyle doçentlik bağlantısı kurmasının güç olduğunu görmüş, hem de askerlik öncesi reklam işleriyle bir süre ilgilendiği için bir iş yapacaksa, bunun reklamla ilgili olması gerektiğine karar vermişti.

Zaman içinde Türkiye’nin en büyük reklam ajansı haline gelen İstanbul Reklam’da çalışmak için başvuranlar içerisinde öncelikle yüksek okul ya da üniversiteye giden gençlere ayrı bir öncelik, şans tanınır. Bu vizyon sayesinde 40’ın üzerinde genç, yüksek öğrenimini hem İstanbul Reklam’da çalışarak, hem de okullarına devam ederek tamamlama şansı yakalar.

Süheyl Gürbaşkan İstanbul Reklam’ın iş yapma şeklini ise şöyle özetler:

“İstanbul Reklam, reklamı tabandan almış, tabana yap­mıştır, tabana yaymıştır. Bu işe, bir-iki büyük reklam veren müessese ele geçirip, girişmemiştir; bu işi bu yoldan sürdürmemiştir. İstanbul Reklam, yıllardır, reklam verenlerin âdeta bir açık pazarı olmuştur. Diye­bilirim ki, ve her nedense bazı uluslararası, yabancı sermayeli kuruluşlar hariç, Türkiye’de reklam girişimi ve atılımı içinde olan her iş yeri ile İstanbul Reklam şu veya bu medyada ilişki kurmuştur. Bu ilişkilerin yay­gınlığında, kuşkusuz, İstanbul Reklam’ın uzun yıllar sinemalarda sürdürdüğü, tek medya uygulayıcısı olma­sının büyük nedeni vardır.”