“Reklam sanatını icra eden sanatçılar”

Reklamın bir sanat olduğunu düşünen Gürbaşkan, ajans içerisinde çalışanlarına her zaman sanatını icra eden birer sanatçı gibi yaklaştı ve genel anlamda bir baskı unsuru olmaktan çekindi. Söz konusu döneme göre çalışanlarının üstünde kontrolü olmayan bir ajans başkanının bulunması da İstanbul Reklam’ın hızlı bir şekilde gelişmesine yardımcı oldu denebilir. Bu konuda eşi Güler Hanım Süheyl Bey hakkında; “Mesela senarist, alırdı ceketini giderdi. 10-15 gün ajansta filan görünmezdi. Süheyl Bey sormazdı bile sen nerdesin nereye gittin diye. Senarist düşünür taşınır fikrini bulur yazar getirirdi. Süheyl Bey herkesi kendi başına bırakırdı. İşlerine, mesai saatlerine çok karışmazdı.” yorumunda bulunarak Süheyl Gürbaşkan’ın yaratıcılığa verdiği öneme işaret ediyor.

Süheyl Gürbaşkan için ekip çalışması çok önemliydi.
Rubikon adlı kitapta, bu konuyla ilgili fikirlerini net bir şekilde ifade eder:

“Reklamcılık bir ekip işidir; reklam ajansı kolektif bir çabayla yürür, gelişir. Ekibine güven duymazsan, o ekipten kendine güven duymasını nasıl bekleye­bilirsin?”

Birlikte uyum içinde çalışma geleneği, İstanbul Reklam ekibinin de çalışma şeklini belirliyordu. Ekip bir araya geldiği iş dışı toplantılarda da iyi vakit geçiriyor, sohbetlerle fikir alışverişlerinde bulunuyordu.

İstanbul Reklam
, Babıâli’de isim yapmış, pek çok karikatürist ve ressamla aynı çatı altında çalıştı, birlikte yıllar geçirdi. Vural Sözer, Oğuz Aral, Nihat Bali, Ayhan Erer, Altan Erbulak gibi kendi alanında tanınmış efsane isimler, İstanbul Reklam’ın kreatif kadrosunda yer aldı. Ayrıca, İsveç üretimi Phantom çizgi romanlarının gerçek ustalarından Özcan Eralp ile İsveç’e gitmeden önce sekiz yıl boyunca çalışır Süheyl Gürbaşkan… Eralp’in yanı sıra ikinci sanatçı olarak Altan Erbulak katılır ekibe. Kadro böyle olunca, ortaya çok sayıda efsane reklam filmi çıkar… İstanbul Reklam’ın kendi döneminde dillerden düşmeyen, bugünse hafızalarımızın bir köşesinde mutlaka yer ettiği reklam filmleri Türkiye’deki reklamcılık sektöründe çığır açtı. İstanbul Reklam’ın  imza işlerinden örnekler “İz Bırakan Reklamlar” bölümünde.

 
3b
4a
3a