Reklam bütçeleri nereye gidiyor?

Küresel reklam pazarı yakından incelendiğinde, toplam reklam harcamaları içinde internet mecrasının payının yüzde 32 oranında büyüdüğü gözleniyor. Dergi, radyo ve gazetelerin reklam gelirleri kademeli olarak düşerken, bütçelerin büyük bölümü başta sosyal ağlar olmak üzere internet yayıncıları tarafından kapılıyor. Peki, internet reklamları gerçekte bize ne kadara mal oluyor?

 

Pek çok sosyal medya uzmanı, marka itibarı söz konusu olduğu için yatırım geri dönüşlerinin (ROI) hesaplanmasının mümkün olmadığını ifade ederek, bu soruya cevap vermekten kaçınıyor. Kısmen doğruluklar içeren bu yaklaşımı hemen kabullenmek doğru değil. Birçok şirketin kampanya yönetimine ayırdığı bütçeler, sosyal medyadaki etkileşimlerin mali değeri hakkında önemli ipuçları veriyor.

 

Kontrollü harcama yapın

Diyelim ki, bir bağlantı ya da kampanya için sosyal medya bütçesi ayırdınız. Sponsorlu olarak yayına düşen bu haberle ilgili beklentiniz, etkileşim kurulan kullanıcıların bu linkleri paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlamaları olur. İstatistiklere göre, harcadığınız bütçeler göz önüne alındığında bir kişinin linkinizin paylaşımı Facebook’ta 14 dolara mal oluyor. Twitter’da ise retweet almanın ortalama maliyeti 5 dolar düzeyinde.

 

Elbette bağlantınızın paylaşılması tek başına yeterli değil. İnsanların kurumsal sayfa hesabınızı beğenmesi ve takibe alması da bir o kadar öncelikli bir konu. Facebook’ta bir kişiye sayfanızı beğendirmenin maliyeti ortalama 8 dolar düzeyinde. Twitter bu konuda da daha cüzi bir mecra ve bir takipçi kazanmanın ortalama 2 dolara mal oluyor.

 

Diğer yandan konuya tek kampanya yönetimi konusunda yaklaşıldığında, Twitter daha maliyetli bir profil çiziyor. Bir kişinin, öne çıkarılan bir kampanyayı takip etmesi Twitter’da ortalama 2,5 dolar harcamayı gerektiriyor. Facebook’ta ise ortalama 1,07 dolar harcayarak paylaşımınıza beğeni almanız mümkün oluyor.