İçerik pazarlama rehberi

İçerik üretmek yoğun bir çalışma kapasitesini gerektirir. Süreç iyi yönetilmezse zahmetli ve maliyetli bir hal alır. Bu zahmete katlanmanın sonucunda iki ihtimal var: ya çok kişiye ulaşacaksınız ya da sesinizi duyurmakta zorlanacaksınız.

 

Oysa başarıya ulaşmak için belirli bir strateji yürütmeniz gerekir. Nasıl bir strateji izleyeceğinizi bilmek, bütçe performansınızı kesinlikle artıracaktır. İçerik eşleşmesi hedef kitlenizi size yöneltir. Örnek olarak interneti ele alalım. Online dünyada yayınladığınız içerik kaliteliyse, sitenize gelen ziyaretçiler sizi mutlaka favorileri arasına ekler. Daha da fazlası, ilgilerini çeken başlıkları sosyal medya hesaplarında paylaşırlar. Bu yöntem, dünyadaki en maliyetsiz reklam yapma biçimdir. Ürettiğiniz içeriğin farklı platformlarda paylaşıldığını görmek, müşterileriniz de güvenini kazanmanızı sağlar. Web performansınız, marka yönetiminizin önemli bir parçasıdır.

 

Bloglar:

Birçok web sitesi, düzenli takipçilerine ilgili materyal sunabilmenin yolu olarak blogları görür. Bu yöntemle kaliteli ve orijinal bir içerik ekleyerek yeni takipçiler kazanmak mümkün. Ancak bu süreci bir takvime bağlayarak yönetmek gerekiyor. Uzun erimli anahtar sözcükler bloğunuzun üst sıralarda görünür olmasını sağlayabilir. Fakat içeriğinizi web diline optimize etmeniz çok önemli. Aksi takdirde, arama motoru performansı açısından arşivde eskiyecek bir yazıdan daha dinamik bir içerik sunamazsınız.

 

Basın bültenleri:

Piyasaya yeni bir mal ya da hizmet sunulduğunda bunu tanıtmanın en kestirme yolu basın bültenidir. Fakat bülten hazırlarken yeni içerik sunduğundan emin olmak gerekir. Veriler birbirini tekrar ettiği takdirde bültenler, gönderilen kişilerin ilgisini çekmemeye başlar. Bültenler, hakkınızdaki veriyi taze tutmak için gönderilir. Onu agresif bir satış yaklaşımı haline getirmemek gerekir.

 

İnfografikler:

Bir bilgiyi en iyi şekilde sunmanın yolu grafik format oluşturmaktan geçiyor. Doğru bir kombinasyonla oluşturulmuş metin, görsel ve diagram hızlıca ilgi çekici bir infografiğe dönüşebilir. Bu içerik sosyal medyada dolaşıma sokulduğunda birçok insanın hemen fark edeceğinden emin olabilirsiniz. Sunumda dikkat edilmesi gereken detaylardan biri tasarım. Mouse’u sürekli aşağı doğru çekmek zorunda bırakacak dikey bir infografikten sakınılmalı.

 

Misafir girişi:

İnsanların kendi ürettikleri içeriği sitenize eklemesine olanak tanımak, size sürekli bir trafik sağlar. Servisinize paralel olarak hazırlanmış metinleri değerlendirmeye almaktan çekinmeyin. Metnin altında birkaç cümleyle biyografisine yer vereceğiniz yazar, yazının tanıtımını zaten kendi başına yapacaktır.

 

Video pazarlama:

Bir fotoğraf binlerce sözcük anlatabilir. İnternet bağlantılarının ulaştığı hız potansiyelini göz önüne alırsak, bir video ile neler anlatabileceğinizi hayal dahi edemezsiniz! Youtube üzerinden dağıtıma sokulan bir video, kısa zamanda birçok kanala yayılır. Bu da içeriği çok sayıda insana ulaştırmanın en popüler yöntemlerinden biridir.