MİMARİ PROJE YARIŞMASININ KAZANANI…

,

enmutlugunumuz2Yarışmaya toplam 61 proje katılır. Süheyl Gürbaşkan bu 61 projeyi İstanbul Levent’teki evinde nasıl sergilediğini ve jürinin değerlendirme sürecini Rubikom kitabında anlatır:
Yarışmacıların isimleri rumuzlara bağlıydı. Bütün proje ve maketleri, benim Levent’teki evde sergiledik. Evin bütün odaları garajı, koridorları, hatta bahçedeki yüzme havuzunun altında bulunan sinema salonu proje ve maketle doldu. Oturacak yer kalmadı.

Jüri üyeleri sabahtan geç saatlere kadar günlerce çalıştılar. 5 Ocak 1969 pazar günü sabaha karşı saat üç buçukta, bana rumuzların açılacağını ve kazanan projelerin belli olacağını haber verdiler.

İlginç bir durumdaydım. Proje ve maketleri bildiğim halde, görücü usulü evlenmek gibi, seçme hakkım yoktu. Şu proje kazansa da, ona göre bir bina yaptırsam diyemiyordum. Üstelik Katolik nikâhı gibi, kazanan projeyi beğenmediğim takdirde boşamaya, değiştirmeye de hakkım yoktu. Sonuna kadar devam etmek zorundaydım.

Bendeki izlenimi anlamak için çağırmışlar. Zaten takdir ettiklerim arasında bulunan projenin kazanmış olduğunu görünce, gerçekten sevindim. Belliydi, o proje diğerleri arasında ağırlık gösteriyordu.

Birinci
Birinciliği, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Günay Çilingiroğlu ve Roma Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun Muhlis Tunca İkilisi birlikte hazırladıkları projeyle alırlar.

İkinci ve Üçüncü
Sevinç ve Şamdon Hadi adında değerli bir mimar çift ve üçüncülüğü de Viyana Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu ve yarışmaya İzmir’den katılan Saltuk Karabece kazandı.

Mansiyonlar
Birinci mansiyonu Alpaslan Ataman, Cengiz Eren ve Mete İnal’dan oluşan bir grup; ikinci mansiyonu Doruk Pamir ve Fahrettin Ayanlar İkilisi; üçüncü mansiyonu da Tamay Sütmen ve Orhan Göçer İkilisi alır.