EFLATUN NURİ, NİHAT BALİ, MISTIK…

,

İstanbul Reklam’da daha pek çok usta isim çalışmıştır. Gürbaşkan onları da Rubikon’da anar:

“Mıstık imzasıyla tanınan Mustafa Eremektar da bizimle çalıştı. Olaylara çocuksu açılardan bakan, duygusal yönü ağır basan bir sanatçıydı. Onun da saatle ilişkisi yoktu. Köşedeki berbere tıraş olmaya diye gider, ertesi hafta gelirdi.

Eflâtun Nuri de bir süre bizimle oldu. Mıstık’la aynı ruh doğrultusundaydı. Titiz, sessiz çalışmalarıyla filmlerimize renk katmıştı.

Akşam gazetesinden tanıdığım Nihat Bali, çizgileri bakımından bize en yakın, en yatkın sanatçıydı. Yeni Sabah’a geçmişti ve sayın Fahrettin Kerim Gökay’ın valiliği döneminde “Küçük Vali” adiyle çizdiği günlük komiks (seri karikatür), büyük ilgi görüyordu.

Dessin-animé çalışmalarımız, Nihat Bali’nin aramıza katılmasıyla olgunlaştı, düzene girdi. Renkli çizgi filmlerimizi ilk kez Nihat Bali çizdi. Job Tıraş Bıçaklarının, yoğun reklam yaptığı dönemde hazırladığı, hatırlayacaksın senaryolarını senin yazdığın, pek güzel yaptılar ortaya çıktı.

Rahat bir kimseydi. Resim çalışmalarını bir hobi olarak yapardı. Asıl işi, kösele ticaretiydi. Büyük zamanını Zeytinburnu’ndaki kösele fabrikasına ayırır, karikatüristliği zevk olsun diye sürdürürdü. Parasal zoru olmadığı için de fazla boyun eğmezdi. Buna karşın beş yıl kadar beraber çalıştık. Sanıyorum halen, tamamen ticaretle uğraşıyor. Herhangi bir yerde çizgilerine rastlamıyorum.”