BİNANIN YAPIM SÜRECİ

,

İstanbul Reklam’ın inşa edeceği yapı, o güne kadar Türkiye’de eşine rastlanmamış bir kompleks olacaktı. İçinde reklam üretimine dair hemen hemen her şeyin yer alacağı bu komplekse o nedenle “site” dendi ve İstanbul Reklam Sitesi olarak ismi kondu.

Binanın yapım süreci başlamadan önce Japonya’dan Güney Amerika’ya bir dizi seyahat düzenleyen Süheyl Gürbaşkan, buralarda ziyaret ettiği reklam ajanslarının işleyişleri ve bina olarak teknik özellikleri üzerine incelemeler yapar. Rio de Janeiro için “Hayalimde yaşattığım çağdaş mimarî yapıtların en güzel örneklerini burada gördüm, gezdim, inceledim” diyen Gürbaşkan, bu şehri kuran ünlü mimar Niemeyer’le de tanışır. Tüm bu gözlemler Süheyl Gürbaşkan’a şöyle düşündürür:

 

1 2 3 4

 

“Zihnimdeki tasarıların son şeklini bulmasında gerçekten büyük yararı oldu. Bizim arsamızda da bir reklam şirketi binası yapılacaksa bunun bizde, hatta Avrupa’da, bir reklam şirketinin çalışma koşulları göz önünde tutularak yapılacak ilk bina olmasını istedim. Bunu yaparken de ileride, acaba daha iyi olur muydu tasasına düşmemek için, mimarların ilgisini çekmeyi, onların yeni görüşlerinden yararlanmayı, bunun için de bir yarışma düzenlemeyi kararlaştırdım.” (Rubikon)

.

.