BAŞLIK, METİN, FOTOĞRAF DENGESİ

,

Bir sorun da, yapacağınız reklamda, başlığa ve metine oranla, fotoğrafın ne ölçüde, ne boyutta verileceğidir.

Bunun, klasik yanıtı ve çözümü; fotoğrafla reklam yazısını eşit ölçüde, oranda kullanmaktır. Bir reklamı değerlendirmek, güçlendirmek için, eleye eleye, geride kalan iki fotoğraftan hangisini seçmeniz, kullanmanız gerekeceği hakkında bir karar vermekte güçlük çektiğiniz takdirde, en iyisi, en doğrusu, yine okuyucu nezdinde bir anket, bir araştırma yapmanızdır.

KLM (Hollanda Havayolları), basın ilanlarında, uçaklarının mı, yoksa uçaklarının gittikleri ülkelerin mi fotoğraflarını kullanmalıyız diye soruşturduğunda; okuyucuların, uçak yolcularının büyük bir çoğunluğu, gidebilmeyi düşledikleri ülkelerin fotoğraflarını, ilanlarda görmek istediklerini belirtmiştir.

“Doyle, Dane and Bernach” adlı Amerika’nın tanınmış reklam şirketinin, dünya çapında yönettiği ve yayınladığı Volkswagen ilanlarındaki fotoğraflar, reklamcılık tekniği ve amacı açısından, bence, birer şaheserdirler. Bu şirketin kurucusu Bili Bernach, Volkswagen reklamlarını bizzat yazmaktadır! Acaba Türkiye’mizde, kalemi kâğıdı alıp, şöyle adamakıllı bir reklam metni yazabilecek kaç reklam ajansı sahibi vardır?